Tekst petycji do Przewodniczącego RM

Szanowny Panie Przewodniczący

Zwracamy się do Pana jako osoby która przewodniczy gremium w którego rękach jest siła i moc zmian, jak sądziliśmy zmian zawsze na lepsze.

Z tą większą przykrością przyjęliśmy, jako mieszkańcy sąsiedztwa ul. Składowej, informację o pomyśle budowy socjalnego osiedla kontenerowego.

Rozumiemy oraz mamy świadomość wagi problemu jakim są tzw. uciążliwi mieszkańcy naszego miasta, ale pomysł ich izolacji wg naszej oceny oraz oceny specjalistów w tej dziedzinie w tzw. gettach nie rozwiąże problemu, a wręcz go skumuluje. Cały świat odchodzi od takich pomysłów jako chybionych, dlaczego Bytom miałby w tym przypadku być pionierem.

Nie protestujemy jedynie po to aby zmienić lokalizację osiedla, dlatego że nie ma dobrego dla niego miejsca, tym samym nie traktujemy problemu w kategorii kukułczego jaja, u nas nie, ale u innych to już tak.

Nasz protest ma na celu również zwrócenie uwagi Pań i Panów Rajców na społeczny a nie jedynie merkantylny wymiar problemu, a jedynie o takim, finansowym aspekcie całego przedsięwzięcia jako mieszkańcy wiemy. Nikt bowiem z Zarządu Miasta nie raczył się pofatygować do nas z projektem, z ekspertyzami specjalistów dotyczących budowy osiedla. Nie przeprowadzono konsultacji społecznych mających miejsce przy okazji mniejszych oraz nie kontrowersyjnych w takim wymiarze inwestycji. Nie została przeprowadzona żadna akcja informacyjna. Natomiast jedynym jak do tej pory argumentem przemawiającym za budową osiedla są względy finansowe. Względy które tylko po pobieżnej analizie nie są wstanie się obronić. Nikt nie zastanowił się nad skutkami społecznymi które będą miały swoje konsekwencje w dużo dłuższej perspektywie czasowej. Spychanie ludzi na margines na którym i tak już są poprzez zamykanie ich w gettach nigdy nie przyniosło pożądanego efektu. W tym przypadku będzie podobnie, realizacja budowy osiedla kontenerowego będzie bombą z opóźnionym zapłonem. Konsekwencje wybuchu będą ponosić wszyscy mieszkańcy Bytomia, nawet Ci którzy myślą że ten problem ich nie dotyczy. Czy np. osoby mieszkające na Szombierkach, w tym Radni głosujący za projektem a mający tam adresy, mają świadomość sąsiedztwa osiedla z ich dzielnicą przez miedzę ? Śmiemy twierdzić że nie.

Ta sama sytuacja dotyczy osób mających swoje firmy zlokalizowane w naszej dzielnicy. Firmy budowane przez długie lata, kosztem wielu wyrzeczeń, firmy które w dzisiejszej rzeczywistości dają tak ważne miejsca pracy. Nie bez znaczenia jest również fakt zmniejszenia bezpieczeństwa w przypadku zlokalizowania 90 sztuk kontenerów w jednym miejscu, sądzimy że nikt nie brał tego faktu pod uwagę tłumacząc Bytomianom że lokatorami osiedla będą osoby z najdłuższymi kartotekami policyjnymi. W tym aspekcie całej sprawy pragniemy w sposób szczególny pogratulować autorom projektu oraz osobom głosującym za przyjęciem go do realizacji.

Pozostaje na koniec aspekt wrażliwości społecznej, albo jak w tym przypadku jej braku u zdecydowanej większości Rady Miasta oraz Zarządu na czele z Panami Prezydentami, Kojem oraz Maciejczykiem, aspektem który jest przez nas traktowany na równi z innymi argumentami sprzeciwiającymi się budowie osiedla.

Sądzimy, opierając naszą wiedzę na lekturach fachowców oraz przykładach z innych miast Polski, że problem naszych współobywateli powinien być rozwiązywany kompleksowo poprzez wdrożenie programu społecznego. Programu realizowanego przy udziale zarówno psychologów społecznych, socjologów i terapeutów jak i służb mundurowych oraz pracowników socjalnych. Nieodzowne w naszym mniemaniu jest zaangażowanie również Kościoła w ten projekt. Przykładów pozytywnego oddziaływania takich projektów jest wiele, natomiast budowa gett kończy się zawsze katastrofą. Jedynie resocjalizacja a nie spychologia przyniesie spodziewane rezultaty.

Niniejszym prosimy Pana Przewodniczącego o odczytanie naszego apelu do sumień i serc Rajców, oraz o wszelką pomoc w celu uchylenia decyzji o budowie osiedla kontenerowego.
Mamy nadzieję że wspólnie osiągniemy cel z pożytkiem dla Bytomia

W imieniu mieszkańców sąsiedztwa
Ulicy Składowej
Adrian Król

Wpis w: S P O Ł E C Z N I E, • Osiedle kontenerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>