Wystąpienie na sesji Rady Miasta

Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie
Panie i Panowie Radni

Stoję przed wami jako przedstawiciel mieszkańców dzielnicy Centrum, mieszkańców którzy kategorycznie nie zgadzają się na budowę przez miasto socjalnego osiedla kontenerowego, jak brzmi jego oficjalna nazwa.

Nasz protest jest wynikiem nie li tylko naszego widzimisię, ale jest efektem troski o nasze miasto, podyktowany jest wiedzą na temat losów takich inwestycji. Z wiedzy merytorycznej jaką dysponujemy jasno wynika że spychanie ludzi do takich miejsc nazywanych szumnie osiedlami socjalnymi, nie jest procesem mającym im pomóc, ale jest procesem który pozostawi ich na kompletnym marginesie życia społecznego na długie lata, a może i na zawsze.

Problem naszych obywateli nie płacących czynszu za swoje mieszkania, będących często utrapieniem dla swoich współlokatorów nie jest jedynie problemem finansowym, ale jest problemem społecznym jaki trapi nasze miasto, i jako taki powinien być rozpatrywany i rozwiązywany. Nie jest również wg naszej opinii, tylko problemem braku mieszkań socjalnych, ale problemem braku polityki społeczno socjalnej w naszym mieście. Brak skutecznej polityki społecznej w Bytomiu będzie skutkował powiększeniem się obszarów biedy i ubóstwa, czy remedium na taki stan rzeczy mają być kontenery stawiane na terenie miasta ? Naszym zdaniem, zdaniem fachowców w dziedzinie polityki społecznej, nie. Należy szukać innego, pro społecznego rozwiązania tej bolączki, o to między innymi przyszliśmy prosić miesiąc temu, przyszliśmy i dzisiaj.

Uważamy bowiem że rozwiązania problemów o których jest ostatnio tak głośno, zaproponowane przez większość koalicyjną może nie mają wad formalno prawnych, może są poprawne legislacyjnie, ale na pewno mają wiele uchybień społecznych oraz w naszej ocenie ekonomicznych.

Nikt bowiem z decydentów nie zatroszczył się o zlecenie badań socjologicznych mówiących o skutkach krótko i długoterminowych tej inwestycji. Mówiących o skutkach zarówno dla przyszłych lokatorów kontrowersyjnego osiedla jak i oddziaływaniu tego miejsca na całą społeczność naszej dzielnicy oraz naszego miasta. Nikt nie chciał się o to postarać, nie dlatego że są one zbędne, ale dlatego że wnioski płynące z takich badań są zawsze jednoznaczne, jednoznacznie negatywne. Większość socjologów słysząc o proponowanych przez Państwa rozwiązaniach bije na alarm, dziwimy się że bytomskie władze lekceważą głos rozsądku płynący ze strony uczonych. Dziwi nas że nikt z pomysłodawców tej budowy nawet nie chce słyszeć o negatywnych przykładach takich osiedli. Tworzenie enklaw, w naszym przypadku enklaw biedy i wykluczenia nigdy ani w przeszłości ani w teraźniejszości nie przyniosło pozytywów, skutki zawsze są opłakane. Na pewno efektem krótko terminowym będzie zantagonizowanie grup społecznych, stygmatyzacja tych wszystkich którzy zostaną zesłani do kontenerów. W perspektywie długofalowej skutki dzisiejszej decyzji o budowie osiedla kontenerowego są trudne do przewidzenia i oszacowania, nie tylko pod względem społecznym ale jak chce pan Prezydent finansowym. Któż bowiem zapewni dzisiejszych gospodarzy ulicy składowej oraz jej sąsiedztwa że to właśnie oni nie będą ofiarami gniewu lokatorów kontenerów? Nie ma chyba takiego odważnego. Mówimy o gniewie bo trudno sobie wyobrazić zadowolenie wśród osób zmuszonych do zamieszkania w kontenerach. My jako sąsiedzi tego miejsca będziemy ofiarami jako pierwsi, ale po nas przyjdzie kolej na resztę miasta, co do tego nie mamy złudzeń.
Ale chcielibyśmy jeszcze zwrócić uwagę na inny aspekt tej kontrowersyjnej inwestycji za publiczne pieniądze.

Jak wynika z naszej wiedzy, żywot takiego kontenera określany jest na 6 lat, czy ktoś z Państwa głosujących za tym projektem zastanowił się co będzie po upływie tych lat. Problem osób z eksmisją w papierach zniknie?, śmiem twierdzić że nie. A więc wydamy dzisiaj grube miliony na projekt który nie rozwiąże problemów, więcej, jedynie je pogłębi, a nawet stworzy nowe, jeszcze dzisiaj owiane mgłą niewiedzy. Pewne natomiast są jedynie wydatki, najpierw 3,5 miliona na kontenery, później mogą pojawić się koszty ewentualnych odszkodowań, następnie pojawią się zwiększone wydatki na ochronę i zabezpieczenie tego miejsca.

W efekcie po kilku latach będziemy deliberować jak rozwiązać ten węzeł gordyjski, powiększony o inne, zapewne większe, wynikłe z dzisiejszych poczynań decydentów problemy. Pytamy więc czy warto dzisiaj podejmować taką decyzję co do efektu końcowego, większość znawców tematu ma jak najgorsze zdanie? Pytamy więc, czy naprawdę z czystym sumieniem chcecie Państwo zgotować taki los naszemu miastu? Pytamy czy naprawdę warto kontynuować tą budowę?

Liczymy, choć bez większej nadziei na rozsądek i empatię na tej Sali w powtórnym omawianiu budowy kontenerowego osiedla socjalnego. Drodzy Państwo, nie trzeba dużej wyobraźni, nie trzeba dużej wiedzy aby przewidzieć skutki jakie przyniesie realizacja tej inwestycji. Dzisiaj los Bytomia leży w waszych rękach.

Wpis w: S P O Ł E C Z N I E, • Osiedle kontenerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>